Hassas Kontrollü Klima Özellikleri
Hassas Kontrollü Klima Özellikleri Nelerdir?

Hassas kontrollü klima sistemlerinin fanı ortam hava koşullarını kontrol etmek için sürekli çalışmaktadır. Yeni nesil DC tahrikli EC fanlı Hassas Klimalar ortam sıcaklığı ve nemini istenilen set değerine yaklaştırdıklarında enerji tasarrufu için fan devrini düşürürler fakat hiçbir zaman tam olarak kapanmazlar.

Markadan markaya farklılık gösterse de Hassas Kontrollü Klimaların vaz geçilmez özellikleri aşağıdaki gibidir.

-          Hassas Kontrollü Klima Sıcaklık Set değeri aralığı ±2°C dir; örnek olarak 22°C set etmiş olduğunuz bir değer 23°C değerine çıkarsa veya bu değeri geçerse cihaz soğutmasını devreye alarak ortam sıcaklığını düşürür. Ortam sıcaklık set değerinin de 21°C olması veya daha aşağı inmesi durumunda cihaz ısıtma işlemine başlar. (Hassas Kontrollü Klimalar da 3 tip ısıtma özelliğinden birsi veya ikisi vardır.)

-          Hassas Kontrollü Klima Nem set değeri aralığı ±%5Rh tır; örnek olarak %50 Rh (Bağıl nem) set etmiş olduğunuz bir cihazın, ortam neminin %52,5 Rh ulaşır veya bu değeri yukarı doğru geçerse cihaz soğutma işlemi yardımı ile ortam nemini istemiş olduğunuz değere getirmek için çaba sarf eder. (Burada cihazın ortam nemini istemiş olduğunuz değere getirmek için çaba sarf eder dememim sebebi, Hassas Klimaların konuldu ortam koşulları ve klima yerleşimi çok önemlidir.) Eğer ortam nemi aşağı doğru bir düşme gösteriyor ve %47,5 Rh altına düşüyor ise cihaz nem verme özelliğin aktif hale getirerek ortama nem vermeye başlar.

Hassas Kontrollü Klimalar için yukarıda bahsetmiş olduğum sıcaklık ve nem set değeri aralığı cihazların parametre ayarlarından değiştirile bilinir.

-          Hassas Kontrollü Klimalarda nem alma özelliği vardır.

-          Hassas Kontrollü Klimalarda nem verme özelliği vardır.  

-          Hassas Kontrollü Klimalarda hava emişi ve hava üfleme yönü opsiyonu vardır.

-          Hassas Kontrollü Klimalarda bina otomasyon (BMS) sistemi ile entegre edile bilinir.

-          Hassas Kontrollü Klimalara IP ataması ile Web izleme sistemi kurula bilinir.

-          Hassas Kontrollü Klimaların normal klimalara göre daha iyi bir hava filtreleme özelliği bulunur. Hava filtrelerinin partikül tutma verimliği isteğe göre artırıla bilinir.

-          Hassas Kontrollü Klimalar yakın mesafe kanal bağlantıları için uygundur. (Geleneksel olanları uygundur, İn-Row vb. yeni nesil cihazlar uygun değildir)  

-          Hassas Kontrollü Klimalarda sıcaklık ve nem değerleri cihaz parametreleri üzerinden kalibrasyon yapıla bilir.

-          Hassas Kontrollü Klimalarda kuru kontak alarm çıkışı vardır.

-          Hassas Kontrollü Klimalar geçmişe dönük alarm loglarını belli bir sayıya kadar tutarlar.

-          Hassas Kontrollü Klimalar geçmişe dönük sıcaklık ve nem değerlerini belli bir süreye kadar sizlere grafiksel veya liste olarak sunar.

-          Hassas kontrollü Klimalar 4-120 kW arası soğutma yüklerinde üretilirler. Geniş bir kapasite ürün gamı vardır.

-          Hassas Kontrollü Klimalar N+1 yedekli çalışmaya uygundurlar.