Hassas Klima Bakımı
Hassas Kontrollü Klima Bakımı
Super User

Hassas Klimada Periyodik Bakımın Önemi;

Sistem odalarınızda kullanmakta olduğunuz CRAC (Computer Room Air Conditioner) üniteler beli periyotlar ile kontrol ettirilmeli, temizlikleri ve ölçümleri yaptırılmalıdır.

Sistem odalarının soğutma ihtiyacını sağlayan, sistemlerinizin uygun sıcaklıkta ve nemde çalışmasına imkân tanıyan Hassas Klima cihazlarını, bir araba gibi düşüne bilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz bir aracı tavsiye edilen periyotlarda bakımın yaptırırsanız, sizleri çoğu zaman istenmeyen yolda kalma durumlarında korur ve daha az yakıt harcamanızı sağlar. Bu periyodik kontrollerde araçta çalışma zamanı dolmuş veya arıza ön belirtilerini vermeye başlamış parçalar tespit edilerek değiştirilir. Değişim gerçekleştirilen bu parçalar normal çalışan diğer aksamların arızalanmasını engellemiş olur. Kısaca periyodik bakım sizlere daha güvenli ve az yakıt yakan bir sürüş gerçekleştirmenize olanak tanır.Gürsel Güneş

Periyot zamanında gerçekleştirmiş olduğunuz Hassas Klima bakım ve kontrolleri, cihazınızın çalışma ömrü uzatırken, istenmeyen arıza durmalarından dolayı sürpriz durmaları engeller. Periyodik bakımları yapılan Hassas klima cihazınız/ cihazlarınız daha sorunsuz çalışırken aynı zamanda yüksek enerji verimliğini elde etmenize olanak sağlar. Örnek olarak periyot zamanlarında kontrolü yapılan bir cihazda hava filtresinin değişim veya temizliği elektronik sistemleriniz üzerinde tozlanmayı önlerken hava akışının sağlıklı olmasına imkânı tanır. Diğer bir örnek ise kontrollerde tespit edilmiş bir gaz kaçağı sizi sürpriz bir arızadan kurtarırken, kaçağın giderilmesi ile cihaz normal çalışma değerlerine gelir ve cihazın performanslı çalışmasın elde edilmiş olunur. (Soğutma sisteminde oluşan %10’luk bir gaz kaçağının enerji maliyeti %20 olmaktadır.)

Hassas Klima sistemlerinize tavsiye edilen periyotlarda bakım yaptırmanız önemli, fakat bu bakımlar konusunda uzman ve tecrübeli personeller tarafından yapılmalıdır. Çoğu zaman Hassas Klima bakımlarında, CRAC ünit içerisinde bulunan ve ortamda ki cihazların en uygun nem değeri içerisinde çalışmasını sağlayan nemlendirme silindirleri temizlenmemektedir. Ciddi bir maliyeti olan nemlendirme silindirlerinin bakımlar esnasında temizliğinin yapılması bu parçanın değişimin süresin uzatacak hata iki katına çıkartacaktır.

Kontroller esnasında sulu kondanseri (sulu dış ünite) olan bir Hassas Klima cihazının kış mevsimi içerisinde tesisat suyunun donma olayın önlenmesi için gerekli olan testlerin yapılaması önemlidir. Tesisat suyunun donma derecesi tespit edilmeli ve donmanın önüne geçmek için uygun miktarda antifriz veya glikol ilave edilmelidir. Tesisat suyu donma derecesi ölçülmemiş ve istenmeyen bir durum olan tesisat donma olayı yaşanmış ise geriye dönüşü zor, maliyetli yüksek sonuçlar gerçekleşmiş demektir.

İyi bir Hassas Klima Bakımında aşağıdaki başlıca maddeler kesinlikle kontrol edilmeli ve raporlanmalıdır.

  • Filtre, nemlendirme silindir ve dış ünite kondanseri temizliği.
  • Cihaz hava akışı kontrolü.
  • Cihaza ait gaz basınç değerleri ölçümü.
  • Cihazın üzerinden geçen havanın soğutma verimliği.
  • Elektrik ve elektronik devrelerin sıcaklıklarının ölçümü.
  • Kompresör ve fanların sıcaklıklarının ölçümü.
  • Cihaz dış ünite (kondanser) verimliği ölçümü.
  • Cihaz soğutma verimliği ölçümü.
  • Elektriksel değerler ölçümü (Gerilim, akım).

Hassas Klima kontrolleri yapılırken alınan ölçüm değerleri ve veriler sadece servis formu/raporuna yazılan birer bilgi olarak kalmamalıdır. Bakımı sağlayan personelin analitik düşünmesi sonucu ile ileride oluşa bilecek arıza ve hatalar önlenmelidir. Bu noktada yukarıda da bahsettiğim gibi konusundan uzman ve tecrübeli aynı zamanda analitik düşüne bilen bir personel tarafından hassas klima bakımları sağlanmalıdır.

CRAC ünitelerin bakımını sözleşme ile yapma yükümlüğünü üzerine alan firmalar sürekli olarak planlı çalışmayı benimsemiş olmalı, hizmet sunduğu müşterilerin zamanını programsız çalışma ile harcamamalıdır. Bakımları yüklenen firma programlı çalışmasının yanı sıra sürekli ulaşılır olmalı ve acil arızalar için teknik desteği 7 gün 24 saat sunmalıdır.